Klub Polskiej Książki w Seattle

 

Co to jest Story Time?

Story Time jest to zabawa ze słowem pisanym. Zajęcia te maja na celu zapoznanie dzieci z książką. Zabawa z książeczką zwraca uwagą na intelektualny element wychowania dzieci. Od dawna wiadomo, że nauka jest przyjemnością, gdy kojarzy się z zabawą.

Bibliotekarze od wieków byli uznawani za wspaniałych krasomówców. W 1896 roku Anne Caroll Moore zainicjowała pierwsze zajęcia czytelnicze dla małych dzieci w Instytucie Pratt w Wolnej Bibliotece w Brooklinie w Nowym Yorku. W 1899 roku kolejne dwie biblioteki Biblioteka Publiczna Carnegie w Pittsburgu oraz Biblioteka Publiczna Buffalo w Newym Yorku, ustanowiły Story Time, jako regularny serwis biblioteczny. W tym czasie bibliotekarze, którzy zauważyli ogromną możliwość propagowania słowa pisanego wprowadzali swoje metody w szkołach, szpitalach oraz na placach zabaw.

W 1900 roku Marie Shedlock przybyła do Stanów Zjednoczonych z Anglii. Doświadczona brytyjska nauczycielka używając technik krasomówczych rozpropagowała w USA twórczość Hansa Christiana Andersena. Jej wykłady na temat metodologii krasomówczej zebrano i opublikowano w książce pod tytułem, The Art of the Storyteller (1951) uważaną do dziś, jako podstawę i klasykę opowiadania bajek. Marie Shedlock podróżowała po Stanach Zjednoczonych propagując opowiadanie bajek.

Wkrótce zauważono związek pomiędzy słuchaniem a czytaniem bajek. Czytanie i słuchanie rozwija wyobraźnię. Słuchacze i czytelnicy kreują obrazy w swoich umysłach i poszerzają wiedzę.

Ten aspekt szczególnie został wykorzystany przez bibliotekarzy pracujących z grupami emigrantów w USA. Poprzez propagowanie ich kultur pomagali oni ułatwić proces asymilacji ze środowiskiem amerykańskim, a jednocześnie takie działania pomagały emigrantom uniknąć poczucia wyizolowania kulturowego. Program pracy z imigrantami w amerykańskich bibliotekach trwa nadal i zaproszone są do niego wszystkie grupy etniczne. Szczególnie zaprasza się młodych czytelników i ich rodziców. Taką właśnie formą są Poczytajki, czyli Language Story Time. Jak każde zajęcia, Story Time maja za zadanie zapoznać dziecko ze słowem pisanym w przyjaznej atmosferze. Czytanie książeczek, śpiewanie piosenek, zabawy, gry słowne- to pokrótce są Poczytajki. Taka forma pracy z czytelnikiem pokazuje, że czytanie to nie tylko żmudne składanie liter. Dziecko uczy się czytać w pierwszych, pięciu latach swojego życia poprzez obserwację otoczenia. Dziecko dwujęzyczne ma trudniejsze zadanie i musi wykonać o wiele większy wysiłek intelektualny. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice pomogli jak najłatwiej przejść ich pociechom przez ten trudny etap.

Zapraszam wszystkich na Poczytajki czyli Polish Story Time do Biblioteki Regionalnej w Bellevue w piątki o godzinie 4 p.m.

Joanna Wróblewska