Klub Polskiej Książki w Seattle

 

English

 

Home

O Klubie

Spotkania

Zdjęcia

Nasze artykuły

Polonijne linki

 

 

Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra..

 Henryk Sienkiewicz

Następne spotkanie Klubu

 (nr 116)

 

 

24 czerwca 2017 r.

o godz. 14

w Green Lake Library w Seattle

 

Natalia Fiedorczuk-Cieślak

"jak pokochać centra handlowe"

 

Obraz: Renia czytająca, Wojciech Weiss, 1910

 

Na każde zebranie klubu zapraszamy nowych członków - nawet bez czytania bieżącej książki!

Spotkania klubu nie są sponsorowane przez King County Library System ani przez Seattle Public Library.

Historia naszych spotkań poniżej:
116 spotkanie - sobota 24 czerwca 2017 r., godz. 14,  Green Lake Library

"jak pokochać centra handlowe", Natalia Fiedorczuk-Cieślak

Książka szczerze dyskutuje problemy współczesnej kobiety związane z macierzyństwem i depresją poporodową. Została nagrodzona Paszportem Politiki w r. 2016.

Natalia

Fiedorczuk-Cieślak

115 spotkanie - sobota 27 maja 2017 r., godz. 11-13,  Green Lake Library

"Portret młodek wenecjanki", Jerzy Pilch

Książka określana jako typowy Pilch, ironiczna i retrospektywiczna, opisuje zawikłane stosunki starszego mężczyzny z dużo młodszą kobietą o niezwykłej urodzie.

Jerzy Pilch

114 spotkanie - sobota 29 kwietnia 2017 r., godz. 11-13,  Green Lake Library

"Skoruń", Maciej Płaza

Siedem historii o dojrzewaniu na polskiej wsi lat osiemdziesiątych widzianym oczyma tytułowego nastolatka przezywanego skoruniem. Książka zdobyła nagrodę Kościelskich oraz Nagrodę Literacką Gdyni a także była nominowana do Nike.

Maciej Płaza

113 spotkanie - sobota 25 lutego 2017 r., godz. 11-13,  Montlake Library

"Powrót niedoskonały", Marcin Bruczkowski (jeszcze raz)

Satyryczna książka o współczesnej Polsce z "japońskiej" perspektywy. Narrator jest Polakiem, który wyjechał z Polski jako student i spędził osiemnaście lat w Japonii i Singapurze przed powrotem do ojczyzny. Nie dziwota, że co rusz go coś dziwi.

Marcin Bruczkowski

112 spotkanie - sobota 21 stycznia 2017 r., godz. 11-13,  Green Lake Library

"Powrót niedoskonały", Marcin Bruczkowski

Satyryczna książka o współczesnej Polsce z "japońskiej" perspektywy. Narrator jest Polakiem, który wyjechał z Polski jako student i spędził osiemnaście lat w Japonii i Singapurze przed powrotem do ojczyzny. Nie dziwota, że co rusz go coś dziwi.

Marcin Bruczkowski

111 spotkanie - sobota 26 listopada 2016 r., godz. 11-13, Green Lake Library

"Uprawa roślin południowych metodą Miczurina", Weronika Murek

Jest to zbiór opowiadań łamiących wszelkie konwenanse i zwyczaje, łącznie z tabu o czym sie pisze a o czym nie. Jest to debiut, ale jaki: książka już wygrała nagrodę Gombrowicza za najlepszy debiut roku i została nominowana do nagród Nike, Paszporty Polityki i Gdańska Nagroda Literacka.

Weronika Murek

110 spotkanie - Sobota, 22 października 2016, godzina 11-13, Green Lake Library

"Stryjeńska. Diabli nadali", Angelika Kuźniak

Jest to biografia Zofii Stryjeńskiej (1891-1976), malarki, graficzki, ilustratorki i scenografki najbardziej znajnej z jej okresu art deco. Ta książka była nominowana do nagrody Nike w 2016 roku.

Angelika Kuźniak

109 spotkanie - Sobota, 18 czerwca, 2016, godzina 11-13,  meeting  room, Green Lake Library

"Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej", Michał Rusinek

Michał Rusinek był sekretarzem noblistki przez ostatnie 15 lat jej życia. Nic zwyczajnego to biografia słynnej poetki takiej jaką on znał i miał szczeście poznać bliżej jako jej zaufany sekretarz.

 Michał Rusinek

108 spotkanie - Sobota, 16 kwietnia, 2016, godzina 11-13,  meeting  room, Green Lake Library

"Angole", Ewa Winnicka

Angole to kolekcja wywiadów z Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii - dlaczego przyjechali, dlaczego zostali, jak się tam urządzili, jak im się układa z Anglikami / Angolami. Ta książka była finalistka agrody Nike w r. 2015.

 Ewa Winnicka

107 spotkanie - Sobota, 5 marca, 2016, godzina 11-13,  pokój konferencyjny w Domu Polskim

 

Było to zebranie otwarte dla nowych członków. Klub wita z otwartymi ramionami wszystkich, którzy sa zainteresowani czytaniem polskich książek!  
106 spotkanie - Sobota, 23 stycznia, 2016, godzina 11-13,  meeting  room, Redmond Regional Library

"Inna dusza", Łukasz Orbitowski

Wstrząsająca powieść osnuta na kanwie zbrodni z zimną krwia, która wstrząsneła Polską kilka lat temu. Autor rysuje postać psychologiczna nastoletniego mordercy ukazując nam naszą bezradność w rozumieniu tego czym jest natura zła.

 Łukasz Orbitowski

105 spotkanie - Sobota, 21 listopada, 2015, godzina 11-13,  meeting  room, Green Lake Library

"Prawiek i inne czasy",  Olga Tokarczuk

Najsłynniejsza chyba i na pewno najpopularniejsza książka Tokarczuk, która przyniosła jej zasłużoną renomę nie tylko w kraju, ale i za granicą.

"Podgląd", Marcin Podolec i Daniel Chmielewski

Graficzna książka, która dokonała rzadkiego wyczynu przebicia się z kręgów niszowych do świadomosci ogólu czytelników w Polsce.

 Olga Tokarczuk

104 spotkanie - Sobota, 12 września, 2015, godzina 11-13,  meeting  room, Green Lake Library

"Jasnowidz w salonie",  Paulina Sołowaniuk

Dwudziestolecie międzywojenne ma też swoje tajemnicze, metafizyczne nurty, których najsławniejszym przedstawicielem był Stefan Ossowiecki. Przywoływanie duchów, przepowiadanie przyszłości, wróżby przyciągały zarówno polityków, artystów i uczonych, jak i ludzi prostych. Jasnowidz w salonie pozwala przemówić epoce językiem namiętnej, bogatej duchowości. Prześwietlając salony niegdysiejszych elit intelektualnych, przywraca należny szacunek dawnym spirytystom i fascynatom zjawisk nadprzyrodzonych.

 Paulina Sołowaniuk

103 spotkanie - Sobota, 27 czerwca, 2015, godzina 13-15,  meeting  room, Redmond Regional Library

"Nieważkość" Julia Fiedorczuk, 2015

Jeden majowy dzień w życiu trzech z pozoru bardzo różnych kobiet. Zuzanna, dobrze sytuowana Warszawianka pracuje w agencji reklamowej; ekscentryczny szef wysyła ją z misją służbową do Aten. Helena, matka dwójki dzieci, sprząta w ośrodku konferencyjnym Atena wykonując, dzień po dniu, te same syzyfowe prace. Ewa, bezdomna mistyczka, dryfuje po ulicach miasta w poszukiwaniu alkoholu i miejsca do spania - skrawków raju.
Łączy je przeszłość: wszystkie dorastały w małym podwarszawskim miasteczku, odkrywając przyjaźń i miłość, żyjąc w harmonii z rytmami pięknej i okrutnej przyrody. Tragiczne zdarzenie, jakim było zaginięcie szkolnego kolegi, położyło kres niewinności, rzucając cień na ich dalsze losy, sprawiając, że każda z nich stała się, na swój sposób, nieważka.

Julia Fiedorczuk

102 spotkanie - Sobota, 18 kwietnia godzina 10-11:30,  meeting  room, Redmond Regional Library

"Najgorszy człowiek na świecie" Małgorzata Halber, Znak 2015

Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią.
Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre. Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł.
Brawurowy debiut Małgorzaty Halber to szczera i bezkompromisowa relacja z krainy nałogu. To opowieść o szukaniu nowej drogi i o znajdowaniu odwagi, by wreszcie być sobą.

Małgorzata Halber

101 spotkanie - Sobota, 21 marca godzina 13-15,  conference room, Redmond Regional Library

Paweł Huelle, "Śpiewaj ogrody", Znak, 2014

Przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą. 

Fragmenty dyskusji na spotkaniu

Paweł Huelle

100 spotkanie - 21 lutego, 2015, sobota, 11-12:30, Green Lake library, Seattle

"Gniew", Zygmunt Miłoszewski, W.A.B, 2014 

„Gniew" to powieść, w której tłem do zagadki kryminalnej jest ważny problem społeczny oraz wnikliwy portret Polski, ukazany przez pryzmat mrocznego, jesiennego miasta. Szacki po życiowej rewolucji przeprowadza się do Olsztyna, by zmierzyć się z ostatnią a zarazem najtrudniejszą w swojej karierze zagadką – problemem przemocy domowej.

Zygmunt Miłoszewski

99 spotkanie - 21 stycznia, 2015, sobota, 10-12,  Kirkland Public Library, Kirkland

 Ignacy Karpowicz. "Ości", Wydawnictwo Literackie, 2014.

To najlepsza obok "Balladyn i romansów" powieść Ignacego Karpowicza i kolejny dowód jego literackiej klasy. "Ości" to opowieść o świecie zmiennych tożsamości, pozbawionym moralnego kręgosłupa czy społecznych struktur, a mimo to skazanego na trwanie. Więcej...

Ignacy Karpowicz

98 spotkanie - 22 listopada, 2014, sobota, 11-13,  Green Lake Library, Seattle

 Karol Modzelewski. "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca", Iskry, 2013.

Wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej.

Karol Modzelewski

97 spotkanie - 25 października, 2014, sobota, 12-14, Sebi's Bistro Seattle

 "Bukareszt. Krew i kurz" Małgorzata Rejmer, Wydawnictwo Czarne, 2013

„Bukareszt (...) jest jak wrzątek albo kipiel, wzburzony i zmętniały. (...) Atrybuty miasta: czarne kłęby przewodów na słupach jak gniazda porzucone przez ptaki, atmosfera rozkopania i prowizorki obok bankietów w sklepowych witrynach, przeszywający zapach lip i rozgniecionych winogron. Elegancja architektury z zamierzchłego świata. Stukot rozchybotanych tramwajów, klaksony rozwścieczonych taksówek na sekundę przed stłuczką. Zaśpiew cygańskich dzieci i staruszek włóczących się w pobliżu niezliczonych kwiaciarni, które prowadzą matki tych dzieci i córki tych staruszek. Wszędzie psy jak czarne i szare tobołki porzucone przez kogoś, kto bardzo się spieszył.”

Małgorzata Rejmer

96 spotkanie - 28 czerwca, 2014, sobota, 14-16, Green Lake Library, Seattle

 "Adam Mickiewicz. Życie romantyka." Roman Koropeckyj, W.A.B. 2014

„Ofiara carskiej Rosji i beneficjent jej hojności, zubożały poeta i bywalec salonów arystokratycznych, pobożny katolik i zagorzały heretyk, kochanek romantyczny, małżonek, ojciec siedmiorga dzieci (w tym jednego nieślubnego) i feminista, egoista i oddany przyjaciel, bonapartysta, polityk-mistyk, rewolucjonista”.

To właśnie Adam Mickiewicz – wieszcz narodowy, ikona polskiego romantyzmu.
Roman Koropeckyj, profesor slawistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim, portretując wybitnego dziewiętnastowiecznego poetę i dramaturga, stara się ściągnąć go z symbolicznego pomnika wzniesionego przez polską kulturę ostatnich dwóch stuleci.

Roman Koropeckyj

95 spotkanie - 26 kwietnia, 2014, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

Andrzej Bart, "Bezdech", W.A.B., 2013

Jerzy, słynny polski reżyser od dwudziestu lat pracujący w Stanach Zjednoczonych, ulega wypadkowi samochodowemu. W malignie zdąży jeszcze wrócić do Polski, usiłując zrobić to, na co, jak sądzimy, zawsze będzie czas. Chce za wiele spraw przeprosić, ale też wyrównać rachunki. Przede wszystkim odnaleźć nigdy nie widzianego syna. Odwiedza ojca, rozmawia o śmierci ze słynnym filozofem, spotyka przyjaciół, wrogów i dawne miłości.

Andrzej Bart

94 spotkanie - 29 marca, 2014, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Ciemno, prawie noc", Joanna Bator, W.A.B., 2012

Nagroda Nike 2013. Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie.

 "Ostatnie rozdanie" Wiesław Myśliwski, Znak, 2013

Wiesław Myśliwski nie wydaje swych książek zbyt często. Nad każdą długo się zastanawia i pisze ją długo, zgodnie z własnym przeświadczeniem, że „pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia, wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu”.

93 spotkanie - 25 stycznia, 2014, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Aleja Samobójców", Marek Krajewski, Mariusz Czubaj, W.A.B., 2008

 

Gdańsk, upalne dni czerwca 2006 roku. Spokój panujący w luksusowym domu seniora "Eden" zostaje zburzony na skutek wydarzeń pełnych grozy. W jednym z apartamentów znaleziono zwłoki pensjonariusza na wózku inwalidzkim. Co dziwniejsze mężczyzna jest oskalpowany. Równocześnie z "Edenu" znika inny pensjonariusz. Sprawa trafia na biurko nadkomisarza Jarosława Patera, hazardzisty i krzewiciela poprawności językowej. Sytuację komplikuje wzajemna niechęć między nadkomisarzem a dyrektorem "Edenu", doktorem Lieblingiem, oraz traumatyczne wspomnienia Patera.

Marek Krajewski

Mariusz Czubaj

92 spotkanie - 23 listopada, 2013, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Cygan to Cygan", Lidia Ostałowska,  Wydawnictwo Czarne, 2012

 

Znakomite opowieści Lidii Ostałowskiej po kilkunastu latach od pierwszego wydania wciąż nie tracą na aktualności. Niestety. Mimo upływu lat, zaangażowania prywatnych organizacji i międzynarodowych agend sytuacja Romów wciąż pozostaje zła, nierzadko zmieniła się na gorsze. więcej...

Lidia Ostałowska

91 spotkanie - 26 października, 2013, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Morfina", Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie, 2012

Konstanty Willemann, warszawiak, lecz syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki, niewiele robi sobie z patriotycznych haseł i tradycji uświęconej krwią bohaterskich żołnierzy. Jest cynikiem, łajdakiem i bon-vivantem. Niewiernym mężem i złym ojcem.
Konstanty niechętnie bierze udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce również wbrew sobie zostaje członkiem tajnej organizacji. Nie chce być Polakiem, nie chce być Niemcem. Pragnie jedynie zdobyć kolejną buteleczkę morfiny i żyć swoim dawnym życiem bywalca i kobieciarza.
Przed historią jednak uciec się nie da.

Szczepan Twardoch

90 spotkanie - 28 września, 2013, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Nielegalni", Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca,  2011

„Nielegalni” to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji na Białorusi i Ukrainie, z wplecionymi epizodami historycznymi z czasów II wojny światowej oraz wieloma współczesnymi wątkami politycznymi i osobami z życia publicznego. Autor odkrywa tajemnice stosunków polsko-rosyjskich, sięgając do lat 40. ubiegłego wieku i nieznanych dotąd wątków katyńskich oraz dokumentów IPN. Nawiązuje do współczesności, odsłaniając kulisy obejmowania władzy w Polsce przez prawicę. Tropi polskiego łącznika Al-Kaidy oraz pokazuje metody działania szwedzkich służb specjalnych.

 

Vincent V. Severski

89 spotkanie - 22 czerwca, 2013, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Miedzianka", Filip Springer, Wydawnictwo "Czarne", 2011

Kupferberg – Miedzianka, niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Tak jak nie ma gospody Ratuszowej, gdzie miejscowe panie, plotkując przy jednym ze stolików, krzywiły się zniesmaczone, gdy ich mężowie śpiewali „Gdybyś miał jeszcze jedną teściową, to…”. Nie ma zabaw, podczas których Martin Lachmann grał na saksofonie, a dookoła wirowały roztańczone pary. Nie ma również browaru, papierni, zakładu kamieniarskiego, warsztatów rzemieślniczych. Nie ma pani Trenkler, która szyła koszule, pań Assmann i Alex, które zajmowały się pościelarstwem, pani Bräuer, która handlowała masłem i jajkami. Więcej

Filip Springer

88 spotkanie - 18 maja, 2013, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Toksymia", Małgorzata Rejmer, Lampa i Iskra Boża, 2011

Tragiczne wydarzenie splata historie kilkorga bohaterów, z których każdy uwikłany jest w trujące relacje. Rzecz dzieje się w Warszawie. Córka truje ojca, Sąsiadka zatruwa życie sąsiadowi, a powstaniec warszawski - młodej dziennikarce. A wszystko z miłości - w przekonaniu trucicieli oczywiście. Osobnym bohaterem "Toksymii" jest język. Zderzając przemoc i biedę warszawskiej Pragi ze światem snu, posłużyła się estetyką onirycznego studium obcości. Sparodiowała przy tym medialny obraz wykluczenia. Przybliżając go w soczewce, osiągnęła efekt groteski, której siła już dawno nie była słyszana w polskiej prozie. Wywiad z autorką

Małgorzata Rejmer

 

87 spotkanie - 13 kwietnia, 2013, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Noc żywych Żydów",  Igor Ostachowicz,  W.A.B., 2012

Współczesna Warszawa. Zblazowany trzydziestoparolatek, typowy przedstawiciel nowej klasy średniej, dryfuje od kobiety do kobiety, od baru do baru, od przelewu do przelewu. Ale wszystko do czasu. Pewnego dnia, po serii niefortunnych zdarzeń i tajemniczych znaków, nasz bohater znajduje przejście do innego świata. Tego świata, w którym kilkadziesiąt lat temu rozegrał się dramat warszawskich Żydów. Jak poradzić sobie z przeszłością, która nie chce odejść w zapomnienie? Znakomity styl, żywa akcja i widmo historii. "Noc żywych Żydów" to książka śmiała i prowokacyjna.

Igor Ostachowicz

 

86 spotkanie - 16 marca, 2013, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Na krótko", Inga Iwasiów, Wielka Litera, 2012

"Na krótko" prowadzi czytelników zaułkami tajemniczego miasta przyszłości, oderwanego od Unii Europejskiej, gdzie każdy może zgubić życiowy balast, ale i zachłysnąć się chwilą wolności. Dwie kobiety, Ruta i Sylwia, poznają się w salonie fryzjerskim. Jest to początek ciekawej relacji – każda z nich ma do przemyślenia swoją biografię, niełatwe związki z mężczyznami i zawodowe decyzje… Świat wokół zmienia się w wielkie muzeum, pamięć męczy i zawodzi, a one szukają kluczy do swoich życiowych wyborów, odtwarzając obraz niedawnej przeszłości wschodniej Europy.

 

Inga Iwasiów

 

85 spotkanie - 16 lutego, 2013, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Mój wiek", Aleksander Wat, Universitats, 2012

"Mój wiek" (I wyd. Londyn 1977) to rozmowy, jakie w 1965 roku przeprowadził z Watem Czesław Miłosz. Początkowo w Berkeley, gdzie autor Bezrobotnego Lucyfera przebywał na zaproszenie Uniwersytetu Kalifornijskiego, a potem w Paryżu. Taśmy z rozmowami zostały spisane już po śmierci Wata przez Olę Watową. Głównym tematem tych wspomnień jest zjawisko stalinizmu, ale mowa w nich również o religii, zagadnieniach narodowościowych, literaturze, muzyce, przyjaźni i wielu innych sprawach. Stąd wielotematowość i polifoniczność tego dzieła, określanego przez Jeleńskiego jako "wszystko o wszystkim".

Aleksander Wat

84 spotkanie - 19 stycznia, 2013, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Dziennik", Jerzy Pilch, Wydawnictwo Wielka Litera, 2012

Jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy polskich ujawnia wreszcie pełny zapis swojego dziennika, który prowadził przez ostatnie lata (w dużych fragmentach publikował go w „Przekroju“). Znany z brawurowo poprowadzonych powieści, zachwycający jako autor dramatów i scenariuszy, powszechnie czytany jako felietonista, tym razem pokazuje się nam jako memuarysta w sensie ścisłym. To nie zapiski z błahej codzienności, nie spis chorób i dolegliwości (choć znajdziemy zapis z poczekalni do neurologa), nie zestawienia wyróżnień i odznaczeń. Nie ma tu męczących i wydumanych autoanaliz i nieustającego narzekania na świat i bliźnich, co często można spotkać w ostatnio publikowanych dziennikach znanych pisarzy. Więcej...

Jerzy Pilch

83 spotkanie - 17 listopada, 2012, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Droga Pani Schubert", Ewa Lipska, Wydawnictwo Literackie, 2012

Nowy tomik Ewy Lipskiej. Tytułowa pani Schubert pojawiła się po raz pierwszy w drugiej części "Ludzi dla początkujących" (1997). Nowa książka to cykl dwudziestu trzech "listów" skierowanych do "drogiej pani Schubert" i - jak pisze prof. Marian Stala - "raczej niby-listów, listo-poematów pisanych prozą, które są zwięzłe i silnie zmetaforyzowane, a których tematem przewodnim jest nieuchwytność wewnętrznego i zewnętrznego doświadczenia, swoiste roztargnienie czasu… Poetyckie prozy Lipskiej są tak samo nasycone znaczeniami i tak samo niepokojące jak jej wiersze. Nie sposób ich ogarnąć w jednej lekturze, warto do nich wracać, warto się w nie wmyślać, warto w ich perspektywie spojrzeć na otaczający świat. Zawsze tak było z wybitną poezją". Więcej...

Ewa Lipska

82 spotkanie - 27 października, 2012, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

"Włoskie szpilki", Magdalena Tulli, Universitats, 2012

"Włoskie szpilki" to zbiór siedmiu krótkich opowiadań rozgrywających się w powojennej Polsce, w których czytelnik poznaje polsko-włoską rodzinę autorki. Matka pisarki ocalała z Auschwitz, ojciec był Włochem. Magdalena Tulli przejmująco opowiada o polskiej traumie, która do dzisiaj na nas ciąży. Zdaniem Justyny Sobolewskiej wiele rodzin może odnaleźć w tym portrecie swoją historię: milczenie i chłód rodziców, urazy, ukrytą agresję. "Nie mam wątpliwości, że to jedna z najważniejszych książek tego roku" (www.polityka.pl).

Magdalena Tulli

81 spotkanie - 22 września, 2012, sobota, 11-13, Green Lake Library, Seattle

Mariusz Urbanek, "Broniewski", Iskry, 2011

Pierwsza kompletna, oparta na materiałach źródłowych biografia Władysława Broniewskiego, ukazująca jego skomplikowane losy, fascynacje i rozczarowania polityczne, nieprzejednaną postawę polskiego patrioty, mimo pozorów uległości wobec władzy i nacisków politycznych. Wiele przytoczonych wierszy ukazuje, jak bardzo twórczość poety osadzona była w świecie osobistych doznań, przeżyć i przemyśleń, a nie była wynikiem koniunkturalnych rozgrywek.

80 spotkanie - sobota, 30 czerwca 2012, godzina 11, Green Lake Library Seattle

Danuta Wałęsa, "Marzenia i tajemnice",  Wydawnictwo Literackie, 2011

Bardzo osobista, szczera opowieść o życiu, miłości, rodzinie i politycznych przemianach. Z wspomnień wyłania się portret odważnej i mądrej kobiety, która pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a znalazła się w centrum rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. Często ponad siły zmęczona, pod nieobecność męża, który tworzył ruch Solidarności, z gromadką dzieci, Danuta była podporą rodziny. Śmiała, otwarta na ludzi, teraz, kiedy spełniła się jako matka i żona, znalazła czas dla siebie i dała światu swoją  wersję wielkiej historii, a nade wszystko – własnej rodziny.

79 spotkanie - sobota, 19 maja 2012, godzina 11, Green Lake Library Seattle

"Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach", Jerzy Illg, Wyd. Znak, 2009

Wspomnienia redaktora naczelnego Wydawnictwa Znak ujawniają kulisy wielu wydarzeń literackich i artystycznych ostatniego ćwierćwiecza, w których uczestniczył, bądź je organizował. Jego zainteresowanie literaturą to pasja, dzięki której ma życie barwne, ciekawe i pełne zgoła nie papierowych przygód. Zasadniczym tematem tej opowieści są przyjaźnie z pisarzami. Jerzy Illg dowcipnie i ze swadą kreśli prywatne, serdeczne portrety Kołakowskiego, Kapuścińskiego, Brodskiego, Heaneya, Daviesa - tych spotkań, rozmów, podróży, nocy pełnych whisky i poezji nie filmowały kamery, nie było przy nich dziennikarzy.

78 spotkanie - sobota, 28 kwietnia 2012, godzina 11, Green Lake Library Seattle

"Skrwawione ziemie: Europa między Hitlerem a Stalinem" (Bloodlands), Timothy Snyder, "Świat Książki, 2011

Skrwawione ziemie rozciągają się od Polski po zachód Rosji, przez Ukrainę, Białoruś i kraje bałtyckie. Stalin i Hitler zabili tu 14 milionów cywilów i jeńców. Śmierć tych ludzi – połowa zmarła z braku żywności - była z góry zaplanowana. Co Sowieci i Niemcy chcieli w ten sposób osiągnąć? Na czym polegał proces „czystek etnicznych”, przeprowadzanych przez oba reżimy? Doskonale udokumentowana praca o mechanizmach totalitaryzmu i morderstwach, uzasadnianych polityką i gospodarką, omawia dwie dekady z życia Europy XX wieku, od lat 1930, po czasy powojenne.

77 spotkanie - sobota, 31 marca 2012, godzina 11, Green Lake Library Seattle

"RockMann czyli jak nie zostalem saksofonistą", Wojciech Mann, Wydawnictwo Znak, 2011

Jakimi metodami Wojciech Mann odmładzał zajechane winyle?
W jaki sposób grupie nastoletnich zapaleńców udało się ściągnąć do szarego PRL-u samych Rolling Stonesów?
Gdzie w Warszawie można było dostać coke?
I jakie to uczucie zaśpiewać przed wielotysięczną widownią ze Stevie Wonderem? Zwłaszcza jeśli największym sukcesem wokalnym w karierze Wojciecha Manna było wcześniej wykonanie pieśni Zielony mosteczek na lekcji śpiewu.
Z tej pełnej ciepłego humoru i nostalgii książki poznamy barwne opowieści o tym, co działo się za sceną wielkich festiwali i słynnych koncertów, dowiemy się, jak przebiegały wizyty w Polsce gwiazd rocka i gigantów światowego jazzu oraz jak wyglądały początki radiowej Trójki. Wojciech Mann przenosi nas w niezwykłe, pionierskie dla rock and rolla czasy - kiedy słuchało się Radia Luxembourg, grupa The Animals bawiła się na warszawskich prywatkach a sprzęt podczas koncertów podłączano do prądu za pomocą zapałek.

76 spotkanie - sobota, 25 lutego 2012, godzina 11, Green Lake Library Seattle

"Zrób sobie raj", Mariusz Szczygieł, Wołowiec, 2010

Ze wstępu autora:
"Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania się. Żeby nie musiała odzwierciedlać, obiektywizować, syntetyzować.
Jestem niechlujnym czechofilem, ta książka nie jest ani kompetentnym przewodnikiem po kulturze czeskiej, ani po Czechach.
Nie jest obiektywna. Nie rości sobie pretensji do niczego. Jest wyłącznie o tym, co mnie zafascynowało przez ostatnich 10 lat, od kiedy pierwszy raz przyjechałem do tego kraju. Jest wielką notatką z lektur i ze spotkań z ludźmi, których chciałem tam spotkać.
Słowem, jest o miłości przedstawiciela jednego kraju do innego kraju.
Może jest jeszcze o czymś, ale to już zostawiam Państwu". (więcej...)

75 spotkanie - sobota, 28 stycznia 2012, godzina 11, Green Lake Library Seattle

"Miłość po polsku", Manuela Gretkowska, Wyd. Świat Książki, 2010

Intensywna, wciągająca powieść psychologiczno-obyczajowa. Tarapaty milosne to specjalnosc czterdziestoparoletniego Milosza Kenckiego, polskiego emigranta w Szwecji. Po dramatycznym rozwodzie spotyka jednak kobietę swojego życia - Alicje i dla niej wraca do Polsku. Czy ta para mądrych i wrażliwych ludzi wykorzysta szanse na szczęśliwy związek? Czy w Polsce tradycyjnej obyczajowo ale chaotycznie goniącej za nowoczesnością i kasą miłość jest w ogóle możliwa?

74 spotkanie - sobota, 19 listopada 2011, godzina 11, Green Lake Library Seattle

"Kontrkultura. Co nam z tamtych lat." Wojciech Burszta, Mariusz Czubaj, Marcin Rychlewski. Wydawnictwo SWPS Academica, 2005

Wyjątkowa na polskim rynku książka opisująca zjawiska kontrkultury i próbująca uchwycić materialny i duchowy bagaż doświadczeń, jakie kultura światowa i polska zawdzięcza temu nurtowi. Opisując i interpretując wpływ kontrkultury na współczesną sztukę, duchowość, czy społeczeństwo autorzy przyglądają się charakterystycznej dla tego czasu ferii przeciwieństw a zarazem zjawisk –symboli poczynając od ruchu dzieci kwiatów, wolnej miłości, świata odmiennych stanów świadomości wywołanych LSD czy marihuaną przez muzykę rockową i fenomen warszawskiego klubu Hybrydy, aż po klimat duchowości w stylu New Age. Książkę zamyka kalendarium kamieni milowych na drodze konrkulturalnych wydarzeń minionego wieku.

 

73 spotkanie - sobota, 29 października 2011, godzina 11, Green Lake Library Seattle

"Tysiąc spokojnych miast", Jerzy Pilch, Wydawnictwo Literackie, 200

W połowie lata 1963 roku pan Józef Trąba oraz ojciec narratora powieści,chłopca Jerzyka, postanowili zabic I sekretarza PZPR Władysława Gomułkę.

Szybko dowiaduje się o tym pomyśle miejscowy milicjant, komendant Jeremiasz, a także cała wspólnota ewangelicka poddająca ów pomysł publicznej dyspucie. Narzędziem zbrodni jest chińska kusza, zajmują pozycję naprzeciw okna mieszkania Gomułki i wypuszczają strzałę... Entuzjastycznie przyjęta przez krytykę powieśc Mistrza Pierwszego Akapitu - Jerzego Pilcha.

Jerzy Pilch

 

72 spotkanie - sobota, 24 września 2011, godzina 11, Dom Polski, Seattle

"Good night, Dżerzi", Janusz Głowacki, Świat Książki, 2010

Powieść osnuta wokół losów sławnego pisarza Jerzego Kosińskiego - polskiego Żyda, który zrobił w USA wielką karierę. Kim naprawdę był ów kontrowersyjny człowiek, zmieniający wciąż swą biografię, naznaczony Holokaustem bywalec klubów dla sadomasochistów, podejrzewany o to, że nie napisał sam głośnego "Malowanego ptaka"?  Ciekawa konstrukcja: narrator (sam Głowacki) próbuje stworzyć scenariusz do filmu o Kosińskim, przemierzając emigrancki Nowy Jork. Niepokojące, błyskotliwe, w części autobiograficzne.

Janusz Głowacki

71 spotkanie - sobota, 25 czerwca 2011, godzina 11, Green Lake Library

"Listy na wyczerpanym papierze", Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Agora, 2010

Książka zawiera nie publikowaną do tej pory korespondencję Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory z lat 1964-1966.

Agnieszka Osiecka

Jeremy Przybora

70 spotkanie - sobota, 21 maja 2011, godzina 11, Green Lake Library

"Zniewolony umysł", Czesław Miłosz, Wydawnictwo Literackie, 2009

Książka-legenda - wydana po raz pierwszy w 1953 roku w Paryżu przez Instytut Literacki. Przez lata torowała Miłoszowi drogę do zachodniego odbiorcy.

Dzieło Czesława Miłosza to nie tylko znakomita rozprawa z dziedziny politologii i badań nad komunizmem, to literacki traktat albo swoista powieść z kluczem, zawierająca ponadczasową refleksję o kondycji ludzkiej, etyce, wolności i zniewoleniu, wyrastająca jednak z konkretnego i przez to wiarygodnego doświadczenia świadka i uczestnika.

Czesław Miłosz

69 spotkanie - sobota, 30 kwietnia 2011, godzina 11, Green Lake Library

Agata Tuszyńska, "Oskarżona: Wiera Gran", WL 2010

Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran to opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los. Miała wszystko, czego potrzeba wschodzącej gwieździe – egzotyczną urodę, piękny niski kontralt, i muzykę we krwi. Była tak nieśmiała, że pierwsze piosenki śpiewała zza sceny obawiając się zetknięcia z publicznością. Do lata 1939 nagrała kilkadziesiąt piosenek o wszelkich barwach miłości.

Wiera Gran mieszkała i śpiewała w dziennicy zamkniętej od wiosny 1941 do lata 1942. Całe jej dalsze życie było konsekwencją tych kilku miesięcy. Oskarżono ją o współpracę z nazistami, okrzyknięto kolaborantką i unicestwiono za życia.

Uniewinniona w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich opuściła Polskę w 1950 roku.

Agata Tuszyńska

68 spotkanie - sobota, 19 marca 2011, godzina 11, Green Lake Library

Joanna Bator, "Piaskowa Góra", WAB, 2009

Piaskowa Góra to nazwa wałbrzyskiego osiedla z wielkiej płyty. Na początku lat 70. ubiegłego wieku w największym bloku Piaskowej Góry zamieszkał górnik Stefan Chmura wraz z żoną Jadwigą. W 1972 roku na świat przyszła ich córka Dominika. Powieść Bator szczegółowo relacjonuje losy wymienionych tu postaci oraz matek Stefana i Jadwigi (babcie Dominiki – Halina i Zofia(Dariusz Nowacki, więcej)

Joanna Bator

67 spotkanie - sobota, 26 lutego 2011, godzina 11, Green Lake Library

Janusz Rudnicki, "Śmierć czeskiego psa", WAB, 2009

"Śmierć czeskiego psa," najnowsza książka Janusza Rudnickiego, to zbiór znakomitych opowiadań, w których sowizdrzalski duch i groteska łączą się z nostalgią i przeczuciem śmierci. Obywatel Niemiec Adam Kowalski, mimowolny przemytnik ślimaków winniczków z Czech, zostaje pomylony z obywatelem Niemiec Adamem Kowalewskim, przemytnikiem papierosów z Polski, i aresztowany. Więcej...

Kedzierzynianin...

Janusz Rudnicki

66 spotkanie - sobota, 29 stycznia 2011, godzina 11, Green Lake Library

Eustachy Rylski, "Na Grobli", Świat Książki, 2010

Jest jesień 1980. Sławny pisarz i pupil reżimu Aleksander Sewerynowicz (postać przypominająca Jarosława Iwaszkiewicza), obchodzi siedemdziesiąte urodziny. Jubileusz odbywa się w cieniu wydarzeń w Polsce „wstającej z kolan”. Mistrz ma jednak szansę znów znaleźć się w centrum uwagi. Dochodzi go informacja, że otrzyma Nagrodę Nobla, gdy odrzuci właśnie mu przyznaną nagrodę radziecką. I odrzuca ją, nie wiedząc, że stał się ofiarą precyzyjnie obmyślonej intrygi... Kto i za co postanowił go ukarać?
Przejmująca opowieść o sytuacji artysty w PRL zmienia się w ponadczasowy traktat moralny o dobru, złu i ludzkiej uczciwości. Wyszukany język, misterna konstrukcja.

Rozmowa z Eustachym Rylskim

Eustachy Rylski

65 spotkanie - sobota, 20 listopada 2010, godzina 11, Green Lake Library

Kazimierz Kutz, "Piąta strona świata", Wydawnictwo Znak, 2010

Kazimierz Kutz pisał swoją debiutancką powieść przez piętnaście lat. Wsłuchując się w lokalne anegdoty i małe rodzinne epopeje, stworzył wielopokoleniową barwną panoramę Śląska. Przedstawia ją we wspomnieniach człowieka próbującego rozwiązać rodzinną tajemnicę z przeszłości. Tak autor, jak jego bohater bezustannie poszukują właściwego języka do zrozumienia zmieniających się czasów - lawirują między polszczyzną i śląską gwarą.
Kutz, który Śląsk ma we krwi, to niezrównany opowiadacz. W serii śmiesznych i strasznych historii portretuje ludzi borykających się z losem, którzy walczą i emigrują, filozofują i biorą życie lekko. Słowem, szukają swojego miejsca na ziemi.

Kazimierz Kutz

64 spotkanie - sobota, 30 października 2010, godzina 11, Green Lake Library

Inga Iwasiów "Ku słońcu", Świat Książki, 2010

Refleksyjna powieść obyczajowa, umiejscowiona we współczesnym Szczecinie. Magda, córka Jana i Marysi (znanych z powieści "Bambino" nominowanej do wielu nagród w 2009 roku), powraca po latach z zagranicy do rodzinnego miasta, by pożegnać umierającą Ulę, swą ukochaną ciotkę... Szeroko zakrojona panorama losów trzech pokoleń Polaków na tle przemian społecznych, politycznych i mentalnych ostatniego trzydziestolecia, od walki z komuną po lustrację. Wnikliwa psychologicznie historia o miłości, odchodzeniu i poplątanych ścieżkach życiowych wyborów

Inga Iwasiów

 

63 spotkanie - sobota, 18 września 2010, godzina 11, Green Lake Library

Maja Wolny "Kara", Proszyński 2009

Bohaterka powieści Mai Wolny, tytułowa Kara (od Karolina), kończy trzydzieści lat. Urodziny świętuje w samotności, jadąc nocą samochodem z Krakowa do Brukseli. Wraca do Belgii,­ gdzie siedem lat temu przyjechała na stypendium i została, tak jak wiele jej rówieśni­czek w tamtych czasach. Symbolicznym gestem pożegna­nia z ojczyzną było pozbycie się laptopa z polską czcionką. Urodziny to dobra okazja do podsumowań, zwłaszcza że przeszła naprawdę dużo, nawet jak na dziewczynę żyjącą w ciekawych czasach. „Mam tylko jedną noc na opowiedzenie mojej historii – zwierza się narratorka – historii o miłości i autostradach”. Recenzja "Polityki"

Maja Wolny

Spotkanie z pisarką Ingą Iwasiów - sobota, 11 września 2010, godzina 18:30, Dom Polski w Seattle

Uczestnicy spotkań Klubu Polskiej Książki w Seattle w okresie siedmioletniego istnienia klubu poznali już wielu polskich pisarzy i pisarek. Można powiedzieć, lekko aluzyjnie - z jak najlepszej strony, bo poprzez strony ich książki. W sobotę 11 września, 2010 mieliśmy jednak okazję poznać autorkę jednej z ulubionych książek klubu osobiście. Więcej...

Blog Ingi Iwasiów - wpis o spotkaniu w Seattle

Artykuł w Nowym Dzienniku, 9/24/2010

Wywiad w Radio Wisła

62 spotkanie - sobota, 28 sierpnia 2010, godzina 11, Green Lake Library

Michał Witkowski "Margot", Świat Książki, 2009

Margot jest kobietą, która prowadzi tira. "Jedzie Polską" opanowaną przez medialnego gwiazdora Waldka Mandarynkę, którego w końcu spotyka i wysłuchuje jego historii. Margot opowiada nam także swoją, umiejscowioną na tle barwnego środowiska kierowców tirów, złodziei, bandytów i plażowych zwierzątek...

Michał Witkowski

61 spotkanie - sobota, 24 lipca 2010, godzina 11, Green Lake Library

Olga Tokarczuk, "Prowadź swój pług przez kości umarłych", 2009

Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko – kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina staje w ich obronie i upomina się o szacunek dla nich. Jak łatwo przewidzieć, nikt nie przejmuje się kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake’a.

Olga Tokarczuk

60 spotkanie - sobota, 26 czerwca, 2010, godzina 11, Green Lake Library

Krzysztof Varga "Gulasz z Turula", 2008

"Krzysztof jest Polakiem, Varga jest Węgrem. Razem wprowadzają nas w mity i realia madziarskich dziejów, oprowadzają po zaułkach oraz promenadach Budapesztu, zagłębiają się w zrozumienie sumienia i pomników Węgrów, a także ich nostalgii. Bolesny dla Madziarów, fascynujący dla Polaków, esej Krzysztofa Vargi o traumach i bohaterstwach tak bliskiego, a przecież ciągle mało znanego nam narodu  jest jednak drogą do zrozumienia Węgrów, których kochamy - nie znając! "
Tadeusz Olszański

Krzysztof Varga

59 spotkanie - sobota, 29 maja, 2010, godzina 11, Green Lake Library

David Laskin, The Long Way Home, Harper 2010

Spotkanie z autorem Davidem Laskinem, który w swojej ostatniej książce opisuje losy 12  europejskich emigrantów - żołnierzy walczących w Pierwszej Wojnie Światowej. Dwóch z nich to Polacy - Joseph Chmielewski  i Maximilian Ciemiński.

O książce...

 

David Laskin

58 spotkanie - sobota, 24 kwietnia, 2010, godzina 11, Green Lake Library

Michał Olszewski "Chwalcie łąki umajone", Wyd. Czarne, 2005

"Chwalcie łąki umajone" to wspaniały opis polskiej rzeczywistości widzianej z okna samochodu, autobusu, pociągu. Z kadrów widzianego świata, z rozmów ze spotkanymi w drodze ludźmi buduje Olszewski polski pejzaż początków dwudziestego pierwszego wieku - i ten geograficzny, i ten mentalny. W obiektywie Michała Olszewskiego tracą na ważności wszelkie przyjęte podziały Polski na A, B i C, na Polskę centralną i prowincjonalną: Olszewski odsłania prowincjonalność jako rdzeń naszego kraju - w dobrym i złym tego słowa znaczeniu. Więcej...

Michał Olszewski

57 spotkanie - sobota, 27 marca, 2010, godzina 11, Green Lake Library

Michał Komar, "Wtajemniczenia", 2007

Pani E., osoba starszej daty, wykształcona jeszcze przed wojną, dożywa swych dni w towarzystwie służącego. Ona, wraz z zapraszanymi gośćmi – aktorem, mecenasem czy pisarzem – rozprawia o teatrze, literaturze, sztuce, filozofii, obyczajach i swoim długim życiu. On dogadza jej kulinarnie, przygotowując wyjątkowe, finezyjne obiady i kolacje... Za co siostra pani E. wydziedziczyła wnuka? Czy wierność jest cnotą? Jak przygotować omlet z ostrygami? Co odpowiedział słynny filozof Szestow, zapytany, jak żyć? Intrygujące.

Michał Komar

56 spotkanie - sobota, 27 lutego, 2010, godzina 11, Green Lake Library

Andrzej Bart "Rewers", W.A.B., 2009

Warszawa, początek lat 50. dwudziestego wieku. Redaktorka poezji Sabina, która nigdy jeszcze nie całowała się z chłopakiem, ogląda w kinie pochód uśmiechniętych i muskularnych sportowców Związku Radzieckiego. Pół wieku później pani Sabina na warszawskim Okęciu czeka na samolot z Nowego Jorku, którym przyleci jej syn, Marek.

"Duży Format" - wywiad z Andrzejem Bartem

"Rzeczpospolita" - Pisarz absolutny, wywiad

Andrzej Bart

13 lutego, 2010, godzina 14:15, Green Lake Library, Spotkanie z Kazimierzem Poznańskim i jego poezją tutaj
55 spotkanie - sobota, 30 stycznia, 2010, godzina 10, Green Lake Library

Jacek Dukaj "Lód", Wydawnictwo Literackie, 2007

Akcja książki "Lód" Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami mrozu – lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie…

Jacek Dukaj

54 spotkanie - sobota, 28 listopada, 2009, godzina 10, Green Lake Library

Piotr Kraśko "Rok reportera", Księgarnia Św. Jacka, 2009

"Pewnie jak każdy dwudziestopięcioletni reporter wyobrażałem sobie, że gdy znajdę się w jakimś niebezpiecznym miejscu - to nie tylko powstanie z tego świetny materiał, ale może dane mi będzie zrobić coś dobrego. Tak naprawdę dobrego. Uratować dziecko, które gdzieś zabłąka się pod ostrzałem, pomóc nosić rannych do karetki, dać wodę komuś kto umiera z pragnienia, itp. Jak bardzo głupio nie brzmiałoby to teraz - to wtedy naprawdę miałem taki plan. Rwanda i Kongo, gdzie wyjeżdżałem wydawały się idealnym miejscem i na materiał i "moje przeżycia"."- tak zaczyna się nowa książka Piotra Kraśko ROK REPORTERA.

Piotr Kraśko

53 spotkanie - sobota, 21 października, 2009, godzina 10, Green Lake Library

Inga Iwasiów, "Bambino", Świat książki, 2009

Niemal pół wieku obejmuje ta barwna panorama „polskich losów” ludzi, którzy po wojnie znaleźli się w Szczecinie. Maria przybyła tu z ubogich Kresów, Janek z bogatej Wielkopolski, Ula ma naprawdę na imię Ulrike i chowa w tajemnicy niemieckie pochodzenie, tak jak Stefan ukrywa, że jest Żydem. Oderwani od swych rodzin, w mieście bez tradycji, próbują zbudować coś nowego, swojego. Uczą się, pracują, szukają ciepła i miłości.
Powieść została uhonorowana tytułem Książki Lata Biblioteki Raczyńskich, a także znalazła się wśród tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej "Gdynia" oraz Nike 2008.

Inga Iwasiów

52 spotkanie - sobota, 26 września, 2009, godzina 10, Green Lake Library

Józef Hen, “Boy-Żeleński. Błazen - wielki mąż,” WAB,  2009

Hen pokazuje jak Boy stwarza samego siebie. Wpierw lekarz, propagator akcji „kropla mleka”, społecznik stopniowo przemienia się w kabareciarza, wybitnego recenzenta i tłumacza. Wiele jest w tych wyborach przypadku, sporo benedyktyńskiej pracy i głębokie pokłady talentu. Błazen – wielki mąż to napisany z niebywałą erudycją i dbałością o piękno języka, przewodnik po życiu i przeżyciach Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Smakowite kąski w postaci fragmentów felietonów Boya podlane sosem uszczypliwych, acz niezmiernie inteligentnych uwag Hena tworzą potrawę smakowitą i uzależniającą. Chciałoby się powiedzieć słowami samego bohatera biografii: Cóż za odpoczynek, cóż za smakołyk dla nas literatów, przekarmionych papierem!

Józef Hen

51 spotkanie - sobota, 29 sierpnia, 2009, godzina 10, Green Lake Library

Józef Szczublewski , “Modrzejewska. Życie w odsłonach”, WAB, 2009

Józef Szczublewski z niezwykłą wnikliwością opisuje drogę niezamożnej dziewczyny z prowincjonalnego teatru wędrownego, przez teatry Warszawy i Krakowa, do sukcesu na skalę światową. W książce mającej formę uporządkowanych chronologicznie fragmentów pamiętników, listów, recenzji oraz licznych anegdot i plotek (jak choćby tej, wedle której ojcem artystki miałby być sam książę Władysław Sanguszko), szkicuje autor portret kobiety pięknej, błyskotliwej, obdarzonej niebywałym talentem, a przy tym nad wyraz pracowitej; z jednej strony matki i żony, z drugiej zaś wielkiej aktorki, która nigdy nie ustawała w pracy nad swoim warsztatem, by osiągnąć mistrzostwo.

Helena Modrzejewska

 

50 spotkanie - sobota, 18 lipca, 2009, godzina 10, Green Lake Library

“Bohater, spisek, śmierć. Wykłady żydowskie”, Maria Janion, WAB, 2009

Maria Janion rekonstruuje fakty, przybliża literackich bohaterów, wreszcie przygląda się stereotypom. Szkicuje barwne losy Berka Joselewicza i przedstawia wysiłki Mickiewicza na rzecz utworzenia Legionu Żydowskiego, a także silną wiarę poety w „tajemniczą więź, łączącą naród polski z narodem Izraela”. Mickiewiczowski Jankiel, który „Ojczyznę jako Polak kochał!” (jego pierwowzorem był prawdopodobnie Joselewicz), znalazł swoje miejsce w uniwersum polskiej wyobraźni zbiorowej, ale na kształtowanie się stereotypu Żyda znacznie silniejszy wpływ miała wizja Zygmunta Krasińskiego.

Maria Janion

 

49. spotkanie - sobota, 30 maja, 2009, godzina 10, Green Lake Library

PO ŚNIADANIU - Eustachy Rylski, Świat Książki, 2009

Zbiór ośmiu esejów o literackich fascynacjach autora "Warunku". Zaglądamy do Rosji Turgieniewa i Błoka, na Sycylię, gdzie Iwaszkiewicz kończył "Panny z Wilka", do Oranu z camusowskiej "Dżumy", śledzimy losy Capote'a, Hemingwaya i Malraux. Rylski zaskakuje i... prowokuje. Po wyznaniu, że lektura "Śniadania u Tiffanny'ego" to jedna z jego najważniejszych przygód, nie zostawia na powieści przysłowiowej suchej nitki. Opowiada też o magicznym wpływie fizjonomii pisarzy na ich twórczość.

Eustachy Rylski

 

48. spotkanie - sobota, 25 kwietnia, 2009, godzina 10, Green Lake Library

FABRYKA MUCHOŁAPEK, Andrzej Bart, Wydawnictwo WAB, 2008

W mieszkaniu współczesnego polskiego pisarza pojawia się tajemniczy jegomość. Składa propozycję popartą pokaźną sumą – pisarz ma się udać do Łodzi, gdzie przyjrzy się dziwnemu procesowi. Na ławie oskarżonych zasiądzie Mordechaj Chaim Rumkowski, zwany Chaimem Groźnym lub Królem Chaimem Pierwszym. Jako przewodniczący Judenratu stworzył w łódzkim getcie doskonale prosperujące państwo niewolnicze, które dostarczało Niemcom wszelkich dóbr. Miał to być sposób na ocalenie 70 tysięcy Żydów przed Zagładą. Jednak rządy Chaima miały swoje mroczne strony…
Świadkami w tym widmowym procesie będą ofiary i współpracownicy Rumkowskiego. Kafkowska atmosfera, balansowanie na granicy urojenia i rzeczywistości oraz zdrowa dawka autoironii… Nie ma wątpliwości, Bart po raz kolejny wspiął się na wyżyny literackiego kunsztu.

Andrzej Bart

47. spotkanie - sobota, 28 marca, 2009, godzina 10, Green Lake Library

BALZAKIANA, Jacek Dehnel, Wydawnictwo WAB, 2008

Balzakiana, nowa książka Jacka Dehnela, to zbiór czterech minipowieści, zainspirowanych pisarstwem autora Komedii ludzkiej. Tematem tych historii są ludzkie tęsknoty, żądze i resentymenty, tłem zaś burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad. Bogactwo charakterów, błyskotliwy dowcip i szeroka panorama społeczna sprawiają, że Balzakiana to psychologiczno-obyczajowy majstersztyk. Ludzka natura niechętnie podlega zmianom, zdaje się mówić Dehnel. Żądza zysku i sławy pchają nas dziś do działania tak samo jak w czasach wielkiego Balzaka.

Jacek Dehnel

46. spotkanie - sobota, 28 lutego, 2009, godzina 10, Green Lake Library

OSTATNI MAZUR, Andrew Tarnowski,  Wydawnictwo: WAB , 2008

Tarnowski opowiada o polskiej przedwojennej arystokracji, opisując XX-wieczne dzieje swojego rodu i rodzin z nim skoligaconych. Na historię życia tych niedostępnych ludzi składają się nostalgiczne wspomnienia autora z dzieciństwa, zapamiętane opowieści jeszcze dalej sięgające w przeszłość rodu czy korespondencja rodzinna. Wizerunek, jaki się wyłania, daleki jest od ideału: pod pozorami miłości i rodzinnej lojalności kłębią się nieokiełznane namiętności, zdrada i rozpad więzi. Autor nikogo nie wybiela ani nie usprawiedliwia. Dąży do przedstawienia prawdy, czasem gorzkiej i niewygodnej.

Andrew Tarnowski

45. spotkanie - sobota, 31 stycznia, 2009, godzina 10, Green Lake Library

Marcin Świetlicki, "Trzynaście", Wydawnictwo EMG 2007

Trzynaście to mroczna historia zbrodni i poruszająca opowieść o miłości.To trzynaście majowych dni roku 2006. Zaprzysiężenie nowego rządu, przyjazd rosyjskiej gwiazdy internetowej erotyki, zbliżająca się wizyta Benedykta XVI, śmierć pewnej kobiety... Wciągnięty w podłą intrygę, mistrz musi uciekać ze swojego ukochanego miasta. Za to kim jest, spotyka go kara nieludzka: musi uciekać do Warszawy. Trzynaście majowych dni 2006 roku. Trzynaście dni, po których nic już nie będzie takie, jak kiedyś...

Marcin Świetlicki

44. spotkanie - sobota, 27 listopada, 2008, godzina 10, Bellevue Regional  Library

 Krzysztof Varga, "Nagrobek z lastryko", 2008

Babcia i dziadek żyli jak pies z kotem. W 2006 roku wydali na świat córkę. Kilkadziesiąt lat później ta powiła bohatera-narratora, lecz bez udziału mężczyzny. Główny bohater już nikogo nie spłodzi. Około roku 2070 przerwie łańcuch nieszczęść, który zwykliśmy nazywać życiem. Ponura logika przedstawia się zatem tak: zła rodzina, pół rodziny, brak rodziny, nicość. To nie jest dobry kierunek - przekonuje Krzysztof Varga w swojej futurystycznej powieść o wydźwięku prorodzinnym. Żart? Bynajmniej! "Nagrobek z lastryko", mimo że jest utworem wielce przewrotnym, został napisany ku rozwadze. W tej powieści spotkały się wszystkie najlepsze cechy pisarstwa Vargi: szlachetna melancholia, głęboka ironia, stylistyczna dyscyplina. ( Dariusz Nowacki)

Krzysztof Varga

43. spotkanie - sobota, 25 października, 2008, godzina 10, Kirkland Library

Maria Janion, "Niesamowita słowiańszczyzna", 2007

Kiedy zrodził się założycielski mit słowiański? Czy mógł być równie bogaty i nośny jak mity o prahistorii skandynawskiej lub mitologie grecka i rzymska? Czy, i jeśli tak, to co z tej prastarej, zapomnianej tradycji pozostało do dzisiaj?

Prof. Janion odwołuje się do romantycznych prób rekonstruowania mitologii prasłowiańskiej, do XIX-wiecznych rozpraw, m.in. "Wiary słowiańskiej lub etyki piastującej świat" Bronisława Trentowskiego lub "O słowiańszczyźnie przed chrześcijaństwem" Zoriana Dołęgi Chodakowskiego. Dalekie echa poglądów Chodakowskiego, tego badacza i czciciela słowiańszczyzny pierwotnej i pogańskiej, odnajdziemy w poezji romantycznej, m.in. u Juliusza Słowackiego lub w obrzędach z Dziadów. Więcej...

Maria Janion

42. spotkanie - sobota, 27 września, 2008, godzina 10, Green Lake Library

Manuela Gretkowska, "Obywatelka", 2008

Pełen przenikliwych obserwacji, ciepły i zarazem ironiczny dziennik, obejmujący kilkanaście miesięcy życia w Polsce do ostatnich wyborów. Gdy w 2006 roku autorka postanowiła założyć Partię Kobiet, inicjatywa spotkała się z szerokim oddźwiękiem, a nie kończący się wir wydarzeń pozbawił ją czasu dla rodziny i siebie samej. Gretkowska opowiada jak nasza polityka wygląda od "kuchni", jakie jest w niej miejsce kobiet i dlaczego tak trudno w Polsce zrobić wspólnie coś sensownego. Dokończenie trylogii, na którą składają się jeszcze "Polka" i "Europejka".

Wywiad z Manuela Gretkowska

Manuela Gretkowska

41. spotkanie - sobota, 30 sierpnia, 2008, godzina 10, Green Lake Library

Andrzej Bart "Rien ne va plus", Wydawnictwo Literackie, 2005

 

Nagroda Kościelskich 1991

Osobliwe to towarzystwo, które w kilka lat po Rewolucji Francuskiej wyrusza w drogę z ziemi włoskiej do polskiej: ascetyczny Pietro Baudi, któremu papież Pius VI powierzył tajną misję, nieco wątpliwa polska hrabina Sophie Krzywopalczasta, talentem opowiadania dorównująca Baronowi von Münchhausenowi oraz pewien włoski szlachcic, hazardzista i wielbiciel kobiet. Ten ostatni jest nie tylko narratorem powieści, ale od ćwierć wieku właściwie już nie żyje. Więcej ...

Andrzej Bart

Andrzej Bart (ur. 1951) – prozaik, scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Uchodzi za jednego z najciekawszych polskich powieściopisarzy, choć nie szuka rozgłosu i unika medialnego szumu. Pod własnym nazwiskiem wydał książki: Rien ne va plus (1991), Pociąg do podróży (1999) oraz Don Juan raz jeszcze (2006). Pod pseudonimem Paul Scarron Jr. ukazał się jego Piąty jeździec Apokalipsy (1999). Debiutancka Rien ne va plus zdobyła prestiżową Nagrodę Kościelskich (1991). Jego książki były tłumaczone na francuski i węgierski.

 Wywiad z Andrzejem Bartem

40. spotkanie - sobota, 26 lipca, 2008, godzina 10, Redmond Regional Library

Adam Zagajewski "Dwa miasta", 2007

 

Tom szkiców Adama Zagajewskiego o naturze pisania, o związkach literatury z filozofią i historią, o sobie i innych, o Miłoszu i Herbercie, Gombrowiczu i Cioranie, Máraim i Kertészu.

 

Adam Zagajewski

39. spotkanie - sobota, 21 czerwca, 2008, godzina 10, Green Lake Library

"Dolina radości", Stefan Chwin, Wydawnictwo Tytuł, 2006

 

Niezwykła historia życia Eryka Stamelmanna, tajemniczego makijażysty gwiazd filmowych i polityków, zaczyna się na początku XX wieku w starym Gdańsku, biegnie dalej przez Monachium, Berlin, wojenną Warszawę, Moskwę i zataczając wielki krąg na mapie Europy, powraca znowu do Gdańska. Pełne zaskakujących zdarzeń życie bohatera łączy w sobie grozę i żart, powagę i wzruszenie.

Wywiad ze Stefanem Chwinem

 

Stefan Chwin

38. spotkanie - sobota,  31 maja, 2008, godzina 10, Redmond Regional Library

"Bieguni", Olga Tokarczuk, 2007

 

Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji.

Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne”.

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

37. spotkanie - sobota,  26 kwietnia 2008, godzina 10, Green Lake Library

"Dojczland", Andrzej Stasiuk, Wydawnictwo Czarne, 2007

"Jest to opowieść o niełatwym losie literackiego gastarbajtera. Pełna jest celnych obserwacji, błyskotliwych refleksji oraz niewyszukanego humoru."
Autor

Andrzej Stasiuk

 

36. spotkanie - sobota,  29 marca 2008, godzina 10, Redmond Library

Jan Nowak-Jeziorański "Kurier z Warszawy", Wydawnictwo Znak, 2005,

Jan Nowak (właśc. Zdzisław Jeziorański), publicysta, polityk, działacz niepodległościowy, z wykształcenia ekonomista. W czasie wojny żołnierz Armii Krajowej, 1943-44 kurier i emisariusz kursujący między Warszawą a Sztokholmem, następnie między Warszawą a Londynem. Po upadku Powstania Warszawskiego na emigracji w Londynie, od 1952 w Monachium, 1952-1976 dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, następnie osiedlił się w Waszyngtonie i był jednym z dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak-Jeziorański, 1914-2005) jako podchorąży altylerii konnej, 1937 r.

35. spotkanie - sobota,  23 lutego 2008, godzina 10, Green Lake Library

Andrzej Bart "Don Juan raz jeszcze", 2006

DON JUAN RAZ JESZCZE to brawurowo napisana przez Andrzeja Barta reinterpretacja legendy uwodziciela Don Juana, spleciona z makabryczną historią miłości królowej Joanny Kastylijskiej do trupa króla Filipa Pięknego. Tłem tej opowieści są hiszpańskie dukty, zamki i klasztory, tawerny pełne rzezimieszków, miejsca przeklęte, sale tortur, ale jest też biblioteka godna tej z IMIENIA RÓŻY, a także pracownia alchemiczna gdzie pod bokiem inkwizycyjnego terroru, bujnie rozkwita herezja i wiedza tajemna.

Rzecz dzieje się na początku XVI w. - obłąkana po śmierci męża królowa wozi miesiącami ciało zmarłego małżonka po Hiszpanii. Don Juan, sprowadzony z klasztoru, gdzie schronił się po rozpustnym życiu, ma za zadanie skłonić Joannę do zakończenia podróży. więcej ...

Andrzej Bart

34. spotkanie - sobota,  26 stycznia 2008, godzina 10, Redmond Regional Library

Michal Komar, Władysław Bartoszewski "Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka". Wydawnictwo Świat Książki, 2006

Cudem uratowany z Oświęcimia, uczestnik Powstania Warszawskiego, Polak ratujący Żydów, więzień PRL-u, szef dyplomacji w III RP, znakomity uczony ... Profesor Bartoszewski opowiada o całym swym długim i niezwykłym życiu, a obdarzony jest fotograficzną pamięcią. Jego historia osobista pełna zaskakujących wydarzeń, osób sławnych i bohaterów, znanym nielicznym, stapia się z ponadczasowymi refleksjami na temat naszej racji stanu, katolicyzmu, tolerancji, skomplikowanych wyborów moralnych, politycznych, ludzkich. (od wydawcy)

Władysław Bartoszewski

33. spotkanie - sobota,  24 listopada 2007, godzina 10, Green Lake Library

"Fototapeta", Michał Witkowski , 2007

Fototapeta to zbiór opowiadań Michała Witkowskiego, autora bestsellerowego Lubiewa. W pierwszej części Fototapety Witkowski podejmuje temat „kolaboracji z życiem”, cofa się do czasów komunizmu i zastanawia, czym dla dzisiejszego młodego człowieka, który nie „otarł się o historię”, są pojęcia takie jak „kolaboracja”, „ojczyzna”, „miłość” czy „śmierć”.
W drugiej części autora interesują nierealne marzenia, kiczowate sny, złudne wyobrażenia, którymi karmi nas kultura masowa. Właśnie dla wszystkich tandetnych strzępków tej kultury, które wałęsają się po naszej podświadomości, Witkowski stosuje określenie „fototapeta”. Jego bohaterom wydaje się, że rzeczywistość, która została im dana, jest gorsza, niż powinna być, że z jakichś względów „miało być inaczej”. Obrażają się, wychodzą z domu i nigdy nie wracają. Autor zastanawia się, czy rzeczywiście ktoś nam obiecywał, że będzie inaczej, że życie jest gdzie indziej, że zasługujemy na coś lepszego... (www.wab.com.pl)

Michał Witkowski

32. spotkanie - sobota,  27 października 2007, godzina 10, Redmond Regional Library

"PasTVisko", Jacek Federowicz, 2007

Krótkie, zagęszczone ironią i niezwykłym humorem teksty bawią błyskotliwymi spostrzeżeniami. Autor puszcza oko do czytelnika i przełamuje obowiązujące stereotypy. Cykl felietonów odsłania ponure aspekty polskiej rzeczywistości, ośmiesza nieudolność i maniery polityków, wspomina o kluczowych momentach historii polskiej telewizji, a także przypomina dokonania sławnych kolegów-artystów. Wydanie książki zbiegło się z siedemdziesiątymi urodzinami artysty.

Jacek Federowicz

31. spotkanie - sobota,  29 września 2007, godzina 10, mieszkanie prywatne, Seattle

"Rynek w Smyrnie", Jacek Dehnel, WAB, 2007

"Rynek w Smyrnie" Jacka Dehnela, autora znakomitej "Lali", to zbiór sześciu opowiadań z lat 1999-2002

 

 
 

Jacek Dehnel

30. spotkanie - sobota,  25 sierpnia 2007, godzina 10, Green Lake Library, Seattle

"Ostatnia wieczerza", Paweł Huelle, Znak, 2007

Akcja najnowszej powieści Pawła Huelle toczy się w Gdańsku, podczas jednego dnia, w bliżej nieokreślonej, choć nieodległej przyszłości. W mieście zaszło sporo zmian: parę ulic ponownie przemianowano, obok kościołów wyrosły meczety, a życie mieszkańców raz po raz paraliżują tajemnicze wybuchy, w których jedni dopatrują się ataków islamskich fundamentalistów, inni działania szaleńca, a jeszcze inni sabotażu producenta wina marki Monsignore...
 

Paweł Huelle

29. spotkanie - sobota,  28 lipca 2007, godzina 10, Redmond Regional Library

"Lala", Jacek Dehnel, WAB, 2006

Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”, „Lalunia”. W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. Z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu.
Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, Lala jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku.

Jacek Dehnel

28. spotkanie - sobota,  30 czerwca, 2007, godzina 11, Green Lake Library

Książka: "Gottland", Mariusz Szczygieł, Wydawnictwo Czarne, 2006

Wybór znakomitych reportaży poświęconych bohaterom czechosłowackiego życia codziennego, znanym i popularnym postaciom z pierwszych stron gazet, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Aktorka Lída Baarová, artysta rzeźbiarz Otokar Szvec - nieznany twórca pomnika Stalina, piosenkarka Marta Kubiszova (ze słynnego piosenkarskiego trio "Golden Kids"), legendarny producent obuwia Tomáš Bata, pisarz Eduard Kirchberger, który wskutek historycznych zawirowań przeistacza się w Karela Fabiána i wielu innych - poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką częstokroć przychodziło im zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o paradoksach i absurdach powszedniego życia, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

Mariusz Szczygieł

27. spotkanie - sobota,  19 maja, 2007, godzina 11, Redmond Regional Library

Książka "Festung Breslau". Marek Krajewski, WAB, 2006

Wrocław, wiosna 1945 roku. Sześćdziesięciodwuletni, zawieszony w obowiązkach oficer Eberhard Mock prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa pasierbicy znanej antyfaszystki. Doświadczony przez życie bohater przemierza bombardowane miasto, nieustannie narażając się na śmierć. Musi wybierać pomiędzy potrzebą wyjaśnienia sprawy a chęcią zapewnienia bezpieczeństwa żonie, pomiędzy ucieczką z Breslau a pozostaniem w mieście. Festung Breslau to mistrzowsko skonstruowany kryminał, czerpiący z najlepszych tradycji gatunku, niebanalny i zaskakujący. Znakomity język współtworzy zagadkowy nastrój, trzymająca w napięciu intryga powoli odsłania przed czytelnikami swoje tajemnice, postacie są interesujące i niejednoznaczne. Krajewski z niezwykłą dokładnością kreśli obraz dawnego Wrocławia.

Marek Krajewski

26. spotkanie - sobota,  12 kwietnia, 2007, godzina 11, mieszkanie prywatne, Seatle

Książka "Pokaz prozy. Złota dwunastka",

"Skończył się wiek XX, skończyła się PRL, dryfujemy ku innym lądom. Kto na przełomie epok dawał istotne świadectwo? Kto był łącznikiem między dawnymi a nowymi czasy? Kto się wybił, zabłysnął, dotknął istoty rzeczy - choć raz? Antologia ta przedstawia to, co ważne, wartościowe, reprezentatywne, mające szansę przetrwać próbę czasu. Składają się na nią opowiadania największych polskich prozaików. Wszyscy należą do jednej grupy pokoleniowej - tzw. średniego pokolenia, urodzonych w okresie mniej więcej 1945 - 1960. Każdy z nich osiągnął spektakularny sukces, zdobywając prestiżowe nagrody i rozgłos liczony obcojęzycznymi przekładami ich książek; stał się "wizytówką" polskiej literatury. To nie jedyne cechy łączące tę antologię. Pokaz prozy. Złota dwunastka - podejmuje wątki charakterystyczne dla "marnego czasu" PRL-u - kwestie historyczne, obyczajowe, polityczne i psychologiczne." (od wydawcy)

25. spotkanie - sobota,  3 marca 2007, godzina 11:00, Redmond Regional Library

Książka: ANNA IN W GROBOWCACH ŚWIATA, Olga Tokarczuk, Znak, 2006

„Sięgam do jednego z najstarszych mitów człowieka – opowieści o Inannie, sumeryjskiej bogini, która zeszła do podziemnego świata, by zmierzyć się ze swoją siostrą, władczynią śmierci. I wróciła. To opowieść założycielska, z której potem wypączkowały inne mity, także i te, które przetrwały do dziś.

Więcej o OldzeTokarczuk ...

Olga Tokarczuk

24. spotkanie - sobota,  3 lutego 2007, godzina 11:00, Green Lake Public Library

PIKANTERIE, różni autorzy, Wydawnictwo Jacek Santorski & CO, 2006

Erotyka na wiele piór, opisywana delikatnie i szorstko, naskórkowo i głęboko. Różne style, temperamenty i poetyki. Wybitni pisarze, którzy spróbowali powiedzieć więcej, dotknąć prawie niewyrażalnego...

23. spotkanie - sobota,  6 stycznia 2007, godzina 11:00, Redmond Regional Library Public Library

Stanisław Lem, "Rasa drapieżców”, 2006
 
Ostatnia książka Stanisława Lema, zamknięta tekstem, który powstał w lutym 2006, tworzy fascynującą kronikę wydarzeń dwóch minionych lat – tak jak je widział wielki pisarz, do końca z niesłabnącą uwagą i pasją śledzący sprawy świata. Nie był nigdy chłodnym obserwatorem, żywo obchodziło go wszystko, co działo się zarówno na wielkiej scenie ziemskiego globu, jak i na polskim podwórku. Pisał o wojnie w Iraku i zamachach terrorystycznych, o szaleństwach żywiołów i głupocie polityków, o młodej polskiej literaturze i pisarzach zapomnianych. Są tu także dwa pożegnania: Czesława Miłosza i Jana Pawła II; dziś „Rasę drapieżców” czyta się jak pożegnanie z autorem „Solaris”. Pożegnanie i ostatnią z Nim rozmowę.

Stanislaw Lem

22. spotkanie - sobota,  4 listopada 2006, godzina 11:00, Green Lake Public Library

Hanna Krall “Król kier znów na wylocie”, 2006
 
 
"Wszystko w życiu splata się ze sobą w zagadkowy sposób" - chyba nikt nie doświadczył tego bardziej od Izoldy Regensberg, warszawskiej Żydówki, która postanowiła ocalić swego męża, wywiezionego do obozu w Mauthausen.
Jej pierwszym wielkim szczęściem miał się okazać fakt, że urodziła się bez wyrazistych semickich rysów. Wystarczyło "nowe imię i nowy kolor włosów, nowy głos, śmiech i sposób stawiania torby", by stała się Marią Pawlicką... Izolda-Maria straci całą rodzinę i via Wiedeń trafi do Oświęcimia, by znaleźć się w Berlinie jako... rasowa Niemka, a z końcem wojny jej dramatyczna odyseja bynajmniej się nie skończy. Hanna Krall, opowiadając wstrząsające dzieje bohaterki bez patosu, w lapidarnych, niebywale sugestywnych obrazach-epizodach

Hanna Krall

21. spotkanie - sobota,  7 października 2006, godzina 11:00, Redmond Regional Library

Mikołaj Łoziński, "Reisefieber", 2006
 
Zaskakująco dojrzały debiut 25-letniego autora. Utrzymana w klimacie filmów Bergmana opowieść o poszukiwaniu prawdy – o najbliższych i o samym sobie.
Główny bohater, Daniel, pisarz tworzący „powieść nowoczesną”, przybywa do Paryża na wieść o śmierci matki. Rozmowy z ludźmi, którzy ją znali, pozwalają mu zrekonstruować ostatnie lata jej życia, ale też przywołują wspomnienia z dzieciństwa. Swoistym kontrapunktem dla tej historii jest narracja prowadzona z punktu widzenia samej matki Daniela, Astrid, która zmaga się z ciężką chorobą i dopiero w pożegnalnym liście do syna wyjawi mu rodzinną tajemnicę.

Mikolaj Lozinski

20. spotkanie - sobota,  9 września 2006, godzina 13:00, Green Lake Library

Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli", Znak 2006

„To łuskanie fasoli dręczyło mnie chyba ze 30 lat. Jak pan wie, to był taki rodzaj sąsiedzkich posiadów, kiedy równocześnie z łuskaniem fasoli prowadziło się rozmowy na wszystkie możliwe tematy. Te rozmowy dotyczyły i zdarzeń bieżących, i dawnych, snów, duchów, tego i tamtego świat, Boga, pojedynczych i zbiorowych doświadczeń, mędrkowało się, filozofowało, słowem nie było granic, słowa prowadziły ludzi w przeróżnych kierunkach. Uczestniczyły w tym i kobiety, i mężczyźni, starzy, młodzi, także dzieci. Czasem sobie myślę, czy nie dlatego sadzono tyle fasoli, bo o ile pamiętam, tak dużo się jej nie jadło. I kiedy przypominałem sobie ten zwyczaj z dzieciństwa, zacząłem się zastanawiać, jak przełożyć ową mowną strukturę zwyczaju na strukturę pisania książki” – mówił Wiesław Myśliwski w rozmowie z dziennikarzem tygodnika („Polityka” nr 17/18 (2552), 29 kwietnia – 6 maja). Fragment

Wiesław Myśliwski

19. spotkanie - sobota,  6 sierpnia 2006, godzina 11:00, Green Lake Library

Sławomir Mrożek "Baltazar. Autobiografia", Wydawnictwo Noir sur Blanc, 2006.

"Nazywam się Sławomir Mrozek, ale na skutek okoliczności, które zaszły w moim życiu cztery lata temu, moje nowe nazwisko będzie znacznie krótsze: Baltazar.
Dnia 15 maja 2002 roku przeżyłem udar mózgu, którego wynikiem była afazja. Afazja jest to częściowa lub całkowita utrata zdolności posługiwania się językiem, spowodowana uszkodzeniem niektórych struktur mózgowych. Kiedy odzyskałem mowę i podjąłem próbę powrotu do pracy, pani magister Beata Mikołajko, która jest z zawodu logopedą, zaproponowała mi, abym w ramach prowadzonej terapii napisał nową książkę.
[...] W trakcie pisania moja pamięć stopniowo powracała. W rezultacie we wrześniu 2005 roku, gdy kończyłem książkę, byłem w stanie przypomnieć sobie znacznie więcej wydarzeń, a także potrafiłem je zapisać." - autor

Sławomir Mrożek

18. spotkanie - sobota,  8 lipca, 2006, godzina 10:00, Redmond Regional Library

Stanisław Zawiśliński: "Kieślowski. Ważne, żeby iść..." - , Skorpion, Listopad 2005.

 

Pierwsza pełna biografia reżysera. Autor - Stanisław Zawiśliński przyznaje: "Moim celem było stworzenie portretu wielostronnego, pokazanie Krzysztofa Kieślowskiego z możliwie szerokiej perspektywy. Dlatego w książce znajdziemy zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze o reżyserze. Umieściłem tu opinie ludzi, którzy go lubili, ale i tych, którzy za nim nie przepadali.". (www.merlin.pl)

O autorze: znany autor książek popularyzatorskich o ludziach kina (m.in. Agnieszce Holland, Allanie Starskim, Jerzym Kawalerowiczu, Jerzym Hoffmanie)
17.  spotkanie - sobota, 3 czerwca, 2006, godzina 11:00, Green Lake Library

Henryk Grynberg "Uchodźcy" wydawnictwo: Świat Książki, Styczeń 2005

Podobnie jak ludzie, spotykani przez autora w Łodzi, Hollywood, Paryżu czy Buenos Aires, także on sam jest uchodźcą: człowiekiem, "który nigdzie nie jest u siebie". Są wśród nich Marek Hłasko, Roman Polański, Billy Wider, a także właściciel polskich delikatesów w Argentynie... Grynberg opowiada o swoim barwnym życiu, jak i o losach rodziny, przyjaciół i znajomych układają się w szeroką panoramę ostatniego półwiecza. Każda z historii mogłaby stanowić świetny materiał na pasjonujący film. (www.merlin.pl)

Henryk Grynberg

16.  spotkanie - sobota, 6 maja, 2006, godzina 11:00, Green Lake Library

Rafał A. Ziemkiewicz, "Polactwo",  Wydawnictwo: Fabryka Słów, Sierpień 2004

"Polactwo"  to kolejna książka z serii opublikowanych ostatnio przez różnych autorów pozycji, która stara się wyjaśnić zjawiska polityczne i ekonomiczne w obecnej Polsce. Dlaczego, skoro mamy w Polsce nareszcie demokrację, (czytaj - jest dobrze), wcale dobrze nie jest? W naszym Klubie rozmawialiśmy kiedyś o książce poruszającej ten sam temat - „Co z tą Polską” Tomasza Lisa. Spotkanie dyskusyjne przyciągnęło wtedy rekordową liczbę uczestników. Rafał Ziemkiewicz nie jest politykiem tak jak Lis i pisze z nieco innej perspektywy. To przede wszystkim felietonista, dziennikarz, pisarz powieści fantastyczno-naukowych. Jego styl literacki różni się od zjadliwego języka książki o podobnej tematyce, “Rzeczpospolita kłamców. Salon” Waldemara Łysiaka.

 

Rafał A. Ziemkiewicz

15.  spotkanie - sobota, 1 kwietnia, 2006, godzina 11:00, Redmond Regional Library

Wisława Szymborska, "Dwukropek" , Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 pod redakcją Ryszarda Krynickiego, tom 50 Wydawnictwo a5, Kraków 2005

Wisława Szymborska urodziła się w 1923 roku w Bninie pod Poznaniem, związana od 1931 roku z Krakowem, gdzie studiowała, gdzie mieszka i pracuje. Studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poetka i eseistka. Debiutowała w 1945 roku na łamach prasy. Od 1953 do 1981 roku członek zespołu redakcyjnego "Życia Literackiego", gdzie prowadziła dział poezji i rubrykę "Lektury nadobowiązkowe". Laureatka nagród krajowych i zagranicznych (m.in. miasta Krakowa, ministra kultury i sztuki, im. Herdera).

Szymborska pisze mało; obliczono, ze wydała zaledwie dwie i pół setki wierszy. Być może dzięki temu ograniczeniu są one prawie bez wyjątku arcydziełami. W każdym razie od połowy lat pięćdziesiątych należy do ścisłej czołówki polskich i europejskich poetów. Literacką nagrodę Nobla za rok 1996 otrzymała za "poezję, która z ironiczna precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

Wisława Szymborska

14.  spotkanie - sobota, 11 marca, 2006, godzina 10:00, Redmond Regional Library, meeting room #1

 

 

Hanna Samson, Wojna żeńsko-męska i przeciwko światu, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, Warszawa 2005, s. 150

Barbara Patrycka - była dziennikarka i była mężatka, kobieta bez złudzeń, której jedyną darmową przyjemnością jest niezobowiązujący seks - postanawia zerwać z pustą lodówką, szarymi porankami i życiem na pół gwizdka.
W tym celu usiłuje zatrudnić się w eleganckim i wysokonakładowym "Wyuzdanym Magazynie dla Pań". W przekonaniu naczelnego i w negocjowaniu wysokości wynagrodzenia pomagają jej nietuzinkowe umiejętności erotyczne...

Rozmowa z Hanną Samson

Recenzja Marty Mizuro

Hanna Samson
Zadebiutowała w 1996 roku głośną powieścią Zimno mi, mamo. Napisała także Pułapkę na motyle (2000 r.), 7 opowiadań o miłości i jedno inne (2001 r.) oraz powieść Miłość. Reaktywacja. Jest psychologiem, dziennikarką, redaktorką. Przez ostatnie lata prowadziła dział psychologii w „Twoim Stylu”.

Hanna Samson

13.  spotkanie - sobota, 21 stycznia, 2006, godzina 11:00, Redmond Regional Library, meeting room #1

"Jadąc do Babadag", Andrzej Stasiuk Wydawnictwo Czarne, 2004

Laureatka nagrody Nike 2005 - Książka o podróży przez zapomnianą Europę. Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Albania, Mołdawia - przez te kraje wiedzie trasa. Samochodem, autostopem, pociągiem. Ale jednocześnie jest to podróż w głąb świadomości mieszkańca tej części Europy, która zawsze była uważana za gorszą, zapóźnioną, prymitywną i zacofaną.

 Andrzeja Stasiuka od dawna pociągają zapomniane obszary na mapie: Polska klasy B, Europa bez autostrad i hoteli. Urodzony w roku 1960 w Warszawie pisarz prowadzi niewątpliwie malownicze życie. W latach młodzieńczych ten pełen buntu pacyfista, usuwany był ze szkół, zdezerterował z wojska. Za to ostatnie trafił na półtora roku do więzienia co zaowocowało zbiorem drastycznych opowiadań z życia w celi “Mury Hebronu”. W roku 1987 Stasiuk wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał w Czarnem, wsi w Beskidzie Niskim, gdzie wtedy znajdowało się kilka chat i cerkiew. Tam właśnie napisał i wydał “Mury Hebronu”, tam powstały „Opowiadania galicyjskie” (1994). W roku 1996 Stasiuk, razem ze swoja żoną, założył wydawnictwo “Czarne” gdzie opublikował m.in. dwie książki, które znalazły się w tegorocznym finale Nike: „Jadąc do Babadag” i tom wierszy Dariusza Suski “Cala w piachu”. Pisarz mieszka na 18 hektarach ziemi i nie tęskni do szumu wielkiego miasta.

"Rozmowy na nowy wiek", wywiad z Andrzejem Stasiukiem, 2000

Andrzej Stasiuk

 

12.  spotkanie - sobota, 19 listopada, 2005, godzina 11:00, Green Lake Library

"Miasto utrapienia" Jerzego Pilcha, Wyd. Świat Książki, 2004.

To historia chłopaka obdarzonego niezwykłymi zdolnościami, rozgrywająca się w scenerii współczesnej Warszawy. Patryk Wojewoda, główny bohater posiada niezwykły dar - "słyszy" cyfry, które wstukują ludzie korzystający z bankomatów. Od jego humoru zależy, co zrobi z czterema cyferkami PIN-u.

Jerzy Pilch - ur. w 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, pisarz, publicysta, scenarzysta. Ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do 1999 roku był członkiem zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego". Obecnie jest stałym felietonistą "Polityki".W roku 1989 otrzymał nagrodę im. Kościelskich za tom "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" a w 2001 roku otrzymał nagrodę Nike za powieść "Pod Mocnym Aniołem".

Jerzy Pilch

11.  spotkanie - sobota, 24 września, 2005, godzina 11:00, Redmond Regional Library

Dorota Masłowska: “Paw królowej”, Wyd.: Lampa i Iskra Boża, Maj 2005

Dorota Masłowska: Urodziła się w 1983 roku w Wejherowie. Mając 16 lat wygrała konkurs Dzienniki Polek zorganizowany przez miesięcznik „Twój Styl”. Trzy lata później wydała książkę „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, za którą otrzymała Paszport Polityki w dziedzinie literatury. Studiowała krótko psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie mieszka w Warszawie, gdzie podjęła studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest stałą felietonistką tygodnika „Przekrój”. "Paw królowej" to jej druga książka.

Dorota Masłowska

10.  spotkanie - sobota, 23 czerwca, 2005, godzina 11:00, Redmond Regional Library

Zbigniew Mentzel "Wszystkie języki świata", Wydawnictwo Znak, Znak, Maj 2005

Świetna, wielowarstwowa powieść, której akcja toczy się w Warszawie, 10 lat po upadku komunizmu. Jeden dzień z życia bohatera książki to zaledwie punkt wyjścia do opowieści o skomplikowanych relacjach rodzinnych, o dorastaniu w Polsce lat 50. i 60. i o zawiłych losach polskiej inteligencji. Przede wszystkim jednak jest to pasjonująca historia kogoś, kto pragnie wyrazić siebie, kto dąży do prawdy i próbuje nadać swemu życiu głębszy sens. W powieści Zbigniewa Mentzla spomiędzy obrazów współczesności wyłania się historia, a spod śmiechu i groteski przebija refleksja nad tajemnica ludzkiego losu i istota języka. Prawa do niemieckiego wydania powieści Wszystkie języki świata zostały sprzedane jeszcze przed jej polską premierą.

Zbigniew Mentzel

9. spotkanie - sobota, 28 maja, 2005, godzina 11:00, Green Lake Branch Library

Ryszard Kapuścinski "Podróże z Herodotem", Wyd. Znak, 2004

"Bywały okresy, kiedy wyprawy w przeszłość pociągały mnie bardziej niż moje aktualne podróże korespondenta i reportera. Działo się to w chwilach zmęczenia teraźniejszością. Wszystko w niej się powtarzało: polityka - przewrotne, nieczyste gry i kłamstwa, życie szarego człowieka - bieda i beznadziej, podział świata na Wschód i Zachód - ciągle ten sam. A podobnie jak kiedyś pragnąłem przekroczyć granicę w przestrzeni, teraz tak fascynowało mnie przekraczanie granicy w czasie."

Ryszard Kapuściński

8. spotkanie - sobota, 19 lutego, 2005, godzina 11:00, Redmond Regional Library

Janusz Głowacki - "Z głowy" , Wyd. Świat Książki, Warszawa, 2004

Głowacki to mistrz celnej anegdoty, i gdyby chcieć zacytować najlepszą, trzeba by przepisać wszystkie! Podobno został krytykiem, by dopiec swoim profesorom-aktorom, którzy go wyrzucili ze szkoły teatralnej, a pisarzem, by mieć powodzenie u kobiet jak Marek Hłasko... O swoim ciekawym życiu opowiada w krótkich, zwartych epizodach, z ogromnym poczuciem humoru, ale i z bezlitosnym dystansem do siebie i do innych. Dziesiątki historyjek z rodzinnego PRLu i Nowego Jorku, w którym mieszka od lat, powodują, że od lektury trudno się oderwać. www.januszglowacki.com

Recenzja: "Z głowy" - Marcin Wolski

Janusz Głowacki

7. spotkanie - sobota, 18 grudnia, 2004, godzina 13:00, Seatlle Central Public Library

Joanna Siedlecka – Jaśnie Panicz - wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Maj 2003

To portret wielokrotny Witolda Gombrowicza złożony z relacji tych, którzy go znali, a zwłaszcza ludzi drugiego planu, czyli osób, które nie chwyciłyby same za pióro - byłej służby Gombrowiczów, ich lokajów, parobków, kucharek, bliższej i dalszej rodziny, kolegów bynajmniej nie po piórze, jego pierwszej miłości.

Witold Gombrowicz

Maria Nurowska - Mój przyjaciel zdrajca - wydawnictwo: Santorski & CO, Maj 2004

"Praca nad powieścią o Ryszardzie Kuklińskim była dla mnie niezwykłym doświadczeniem pisarskim, bo tym razem zamiast fikcji literackiej miałam do czynienia z prawdziwą materią życia. Za każdym z zawartych w książce epizodów kryje się ludzki los, który oboje z Kuklińskim wydobywaliśmy z niepamięci. (…) Sądziłam, że mam jeszcze dużo czasu, bo Kukliński postawił mi warunek, ze książka może się ukazać dopiero po jego śmierci." - Maria Nurowska

Ryszard Kukliński

6. spotkanie - sobota, 9 października, 2004, godzina 13:00, North East SPL Library

Norman Davies "Złote Ogniwa Polska - Europa" wydawnictwo: Rosikon Press, Maj 2004, liczba stron: 368

Najnowsza książka Normana Daviesa opisuje historię Polski i Europy. Autor przedstawił Polskę jako integralną i nierozerwalną część Europy. Pokazuje wydarzenia w historii Polski, które wpłynęły na losy Europy jak również te momenty w historii, które zaważyły na losach Polski. Ciekawe wydanie edytorskie.

Norman Davies

Beata Tyszkiewicz "Nie wszystko na sprzedaż", wydawnictwo: Marek Łebkowski, Grudzień 2003, liczba stron: 239

Jedna z największych aktorek polskiego filmu opowiada o sobie, swoim dzieciństwie, młodości, pracy w teatrze i na planie filmowym. Książka zawiera liczne zdjęcia z albumu fotograficznego aktorki.

 "Listy przewiązane spłowiałą wstążeczką" - recenzja Izabeli Joanny Bozek

Beata Tyszkiewicz

5. spotkanie - sobota, 19 czerwca, 2004, godzina 13:00, Seattle Central Library

"Madame" - Antoni Libera, Wydawnictwo "Znak", 1998, 396 stron.

"Powieść jest ironicznym portretem artysty z czasów młodości, dojrzewającego w peerelowskiej rzeczywistości schyłku lat sześćdziesiątych. Narrator opowiada o swoich latach nauki i o fascynacji starszą od niego, piękną, tajemniczą kobietą, która uczyła go francuskiego i dała mu lekcję wolności."

 

Informacja wydawnictwa "Znak"

 

"Kim jest dzisiaj humanista?" - wywiad z Antonim Liberą, Polish News Chicago

Fragment książki "Madame"

Antoni Libera

4. spotkanie - piątek, 21 maja, 2004, godzina 20:00, kawiarnia Jerzy's Coffee w Redmond

 

„Co z tą Polską” - Tomasz Lis, Wydawnictwo Rosner i Wspólnicy, 2003

Tomasz Lis: "Tęsknię, jak pewnie miliony Polaków, za polskim marzeniem, bo chcę w coś wierzyć, bo potrzebuję idei, która mogłaby inspirować. Piszę to wszystko i sam się trochę boję. Przecież mój codzienny styl to raczej ironia, a nawet szyderstwo. A tu tyle wielkich słów. Próbuję się pilnować, by nie było ich za wiele, ale z drugiej strony myślę, że trochę wstydzę się tych wielkich słów, bo tak nie pasują one do rzeczywistości, co skrzeczy".

Tomasz Lis

3. spotkanie - piątek, 2 kwietnia, 2004, godzina 20:00, kawiarnia Jerzy's Coffee w Redmond

"Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym" - Jerzy Pilch, Wydawnictwo Literackie Kraków, 2002.

Wybór "warszawskich" obserwacji Jerzego Pilcha - felietonów publikowanych od 1999 roku na łamach "Polityki". Krytyczne i celne spojrzenie na rzeczywistość, za które kochają Pilcha czytelnicy.

Jerzy Pilch

"Dom dzienny, dom nocny" - Olga Tokarczuk, Wydawnictwo "Ruta" Wałbrzych, 1999.

Powieści Olgi Tokarczuk zdobyły już znaczne grono wyznawców, pragnących jak i ona "oswoić rzeczywistość" i zapobiec niepewności naszego istnienia. Plastyczny język; spokojna, ale nie nużąca narracja; fabuła, w której realizm miesza się z nierzeczywistością - to największe atuty świata wykreowanego przez tę wielokrotnie nagradzaną pisarkę.

Olga Tokarczuk

2. spotkanie, sobota 11 stycznia, 2004, godzina 11:00, mieszkanie prywatne

"Mercedes-Benz: z listów do Hrabala" - Paweł Huelle, Wydawnictwo "Znak", 2001.

Urocza, przezabawna powiastka gdańskiego prozaika zaczyna się w okolicznościach iście dramatycznych: bohater (noszący wiele znamion, które pozwalają utożsamiać go z autorem), wsiadając w początku lat dziewięćdziesiątych do małego fiata z instruktorką kursu prawa jazdy, nieomal umiera z upokorzenia i wstydu. Pragnąc opóźnić moment ostatecznej kompromitacji, ucieka się do wypróbowanego sposobu: zaczyna snuć opowieść o samochodach swoich dziadków: citroenie zmiażdżonym przez pociąg relacji Wilno-Baranowicze, mercedesie zarekwirowanym w 1939 przez Sowietów w okolicach Lwowa...

Paweł Huelle

1. spotkanie - sobota, 1 listopada 2003, godzina 11:00,  biblioteka główna w Bellevue

"Magia i pieniądze" - rozmowy z Agnieszką Holland przeprowadziła Maria Kornatowska, Wydawnictwo "Znak", 2002

Książka powstała w wyniku partnerskich rozmów prowadzonych przez Marię Kornatowską, która dobrze zna twórczość Agnieszki Holland i przyjaźni się z artystką. Może dlatego autorka Europy, Europy nie waha się odsłonić tajników swojego warsztatu, dzieląc się z czytelnikiem wiedzą o magii budowania obrazów: wyborze scenografii czy doborze aktorów. Rozmowy przynoszą także komentarz do jej filmów, zapoznają z ich genezą, okolicznościami powstania i – co szczególnie ciekawe – zdradzają odautorską interpretację.

Agnieszka Holland

Obraz: Renia czytająca, Wojciech Weiss, 1910